Skip to content

300 Communipaw Ave.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07304

Vacant Land

Last Sale Price
$171,325
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block15802
Lot25.01
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description4S-176U-CONDO
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage623
Acreage4.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$348-0.7%
2024$351+40.1%
2023$250-0.4%
2022$251+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,325
DeedBook 7728, Page 324