Skip to content

15 Warren St.(Unit C0215)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0215
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1320
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
7%
Improvement Value:$981,700
93%
Total Assessment$1,050,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,455-0.6%
2024$23,602+2041.9%
2023$1,102-0.4%
2022$1,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,160,000
Sq Ft1,320DeedBook 9717, Page 316Recorded12/23/2022

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9114, Page 822Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$679,000
DeedBook 8850, Page 98

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 7950, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 2002