Skip to content

15 Warren St.(Unit C0115)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0115
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
7%
Improvement Value:$911,000
93%
Total Assessment$979,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,877-0.6%
2024$22,014+1897.7%
2023$1,102-0.4%
2022$1,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 9548, Page 629Recorded4/10/2021

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 8984, Page 750

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 8679, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 2002