Skip to content

15 Warren St.(Unit C0429)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0429
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1060
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
7%
Improvement Value:$918,800
93%
Total Assessment$987,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,051-0.6%
2024$22,189+1913.6%
2023$1,102-0.4%
2022$1,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9181, Page 823Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8933, Page 857

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 8933, Page 857Recorded9/23/2013

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 7195, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2002