Skip to content

15 Warren St.(Unit C0438)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$1,035,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0438
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1075
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
8%
Improvement Value:$766,500
92%
Total Assessment$835,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,650-0.6%
2024$18,767+1603.1%
2023$1,102-0.4%
2022$1,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,035,000
Sq Ft1,075DeedBook 9716, Page 585Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 8915, Page 924

Property Sale

Sale
$664,500
DeedBook 7722, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 2002