Skip to content

490 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block1601
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1U-1C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
25%
Improvement Value:$347,100
75%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,368-0.6%
2024$10,433+90.7%
2023$5,470-0.4%
2022$5,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9523, Page 161NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8698, Page 878