Skip to content

486 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 18, 2016

Property Information

Block1601
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
27%
Improvement Value:$327,100
73%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988-0.6%
2024$10,051+40.1%
2023$7,175-0.4%
2022$7,202+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9094, Page 144Recorded1/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890