Skip to content

247 Cambridge Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block1601
Lot36
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage849
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$364,000
83%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803-0.6%
2024$9,864+48.5%
2023$6,641-0.4%
2022$6,665+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft849DeedBook 9442, Page 691Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 9213, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1900