Skip to content

270 Hancock Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block1603
Lot45
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
24%
Improvement Value:$311,800
82%
Total Assessment$380,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488-0.6%
2024$8,541+113.2%
2023$4,005
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 9710, Page 901Recorded11/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910