Skip to content

502 Central Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block1601
Lot9
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building ClassC0413
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage413
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$76,800
51%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,390-0.6%
2024$3,411+40.1%
2023$2,435-0.4%
2022$2,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft413DeedBook 9822, Page 463Recorded5/15/2024

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft413DeedBook 9401, Page 845Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5934, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1890