Skip to content

415-417 Central Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block2805
Lot32
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building ClassC0745
Description4S-B-D-10U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
50%
Improvement Value:$75,400
50%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,358-0.6%
2024$3,379+40.1%
2023$2,412-0.4%
2022$2,421-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft376DeedBook 9736, Page 305NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/23/2023

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5789, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1900