Skip to content

269 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jun 30, 2010

Property Information

Block1602
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,241
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,500
70%
Improvement Value:$299,900
43%
Total Assessment$690,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,417-0.6%
2024$15,513+119.8%
2023$7,059-0.4%
2022$7,086+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 8740, Page 482