Skip to content

277 Sherman Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block1603
Lot23
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building ClassC1250
Description2.5S-B-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$412,400
85%
Total Assessment$487,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,884-0.6%
2024$10,952+40.1%
2023$7,818-0.4%
2022$7,847+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 9809, Page 183Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 9570, Page 29Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 8892, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1900