Skip to content

366 Ogden Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block2404
Lot14
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-2UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$587,900
89%
Total Assessment$662,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,803-0.6%
2024$14,895+45.6%
2023$10,232-0.4%
2022$10,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 9183, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1905