Skip to content

228 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block1603
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-22U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$990,000
47%
Improvement Value:$1,136,800
53%
Total Assessment$2,126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,491-0.6%
2024$47,789+40.1%
2023$34,114-0.4%
2022$34,241+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910