Skip to content

969 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block2702
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-21U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$945,000
45%
Improvement Value:$1,166,200
55%
Total Assessment$2,111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,143-0.6%
2024$47,439+40.1%
2023$33,864-0.4%
2022$33,990+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 8391, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920