Skip to content

232 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$869,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block1603
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,900
31%
Improvement Value:$470,500
69%
Total Assessment$685,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818-0.6%
2024$8,873+40.1%
2023$6,334-0.4%
2022$6,358+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$869,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9815, Page 91NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/15/2024

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 9405, Page 903Recorded5/29/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 8836, Page 639Recorded3/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 1890