Skip to content

343 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$917,900
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block1604
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-FD-2U-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,736
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
47%
Improvement Value:$435,600
53%
Total Assessment$829,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,525-0.6%
2024$18,641+40.1%
2023$13,307-0.4%
2022$13,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$917,900

From:

To:

DeedBook 9271, Page 336Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3637, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1940