Skip to content

369 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$833,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block1604
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
58%
Improvement Value:$152,600
42%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097-0.6%
2024$8,148+40.1%
2023$5,816-0.4%
2022$5,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$833,000
Sq Ft1,095DeedBook 9952, Page 558Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 6044, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1880