Skip to content

284 Sherman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block1604
Lot38.01
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,100
44%
Improvement Value:$482,400
79%
Total Assessment$606,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,550-0.6%
2024$13,635+650.3%
2023$1,817+0.0%
2022$1,817
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 9563, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2021