Skip to content

139 Sherman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$833,000
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block2903
Lot21
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$537,300
88%
Total Assessment$612,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,673-0.6%
2024$13,758+90.1%
2023$7,236-0.4%
2022$7,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$833,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 9560, Page 646NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9189, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 2017