Skip to content

288 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1875

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block1604
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$282,500
54%
Total Assessment$522,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,667-0.6%
2024$11,741+40.1%
2023$8,381-0.4%
2022$8,412+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 9586, Page 103Recorded7/29/2021

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 9837, Page 911Recorded3/15/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8791, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1875