Skip to content

298 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block1604
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
46%
Improvement Value:$281,900
54%
Total Assessment$521,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654-0.6%
2024$11,727+40.1%
2023$8,371-0.4%
2022$8,403+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7720, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920