Skip to content

54 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1903

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block16103
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-2U
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,082
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
35%
Improvement Value:$346,300
65%
Total Assessment$533,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909-0.6%
2024$11,983+40.1%
2023$8,554-0.4%
2022$8,586+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903