Skip to content

88 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Oct 26, 2002

Property Information

Block6304
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,000
59%
Improvement Value:$238,000
41%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840-0.6%
2024$12,920+40.1%
2023$9,223-0.4%
2022$9,258+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900