Skip to content

60 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block16104
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-BT-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
42%
Improvement Value:$240,100
58%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269-0.6%
2024$9,327+40.1%
2023$6,658-0.4%
2022$6,683+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5567, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1905