Skip to content

66 Gautier Ave.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block16104
Lot24
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building ClassC0750
Description3S-B-D-7U-H(1)C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$135,800
66%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596-0.6%
2024$4,624+40.1%
2023$3,301-0.4%
2022$3,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft750DeedBook 9437, Page 429Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7656, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1900