Skip to content

101 Kensington Ave.(Unit C7002)Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block17601
Lot12
QualifierC7002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC0727
Description3S-B-D-17U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage727
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
36%
Improvement Value:$123,500
64%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321-0.6%
2024$4,348+40.1%
2023$3,104-0.4%
2022$3,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
Sq Ft727DeedBook 9419, Page 30Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 9418, Page 30

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7565, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1900