Skip to content

84 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block16104
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$281,700
62%
Total Assessment$456,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198-0.6%
2024$10,262+40.1%
2023$7,325-0.4%
2022$7,353+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 9248, Page 822Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 8977, Page 897Recorded6/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1905