Skip to content

689 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1908

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block18405
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
37%
Improvement Value:$124,800
63%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430-0.6%
2024$4,458+40.1%
2023$3,182-0.4%
2022$3,194+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,472DeedBook 9870, Page 298Recorded12/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1908