Skip to content

69 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2015

Property Information

Block16201
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-FG4
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
50%
Improvement Value:$207,700
50%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216-0.6%
2024$9,273+40.1%
2023$6,620-0.4%
2022$6,644+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5350, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1922