Skip to content

79 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 8, 2012

Property Information

Block16201
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
48%
Improvement Value:$192,000
52%
Total Assessment$367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195-0.6%
2024$8,246+40.1%
2023$5,887-0.4%
2022$5,909+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8879, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1910