Skip to content

126 Delaware Ave.(Unit C0009)Jersey City, NJ 07306

Built 1926

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block16203
Lot9.02
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page162

Building Details

Building Class---
Description4S-B-16U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage874
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
15%
Improvement Value:$304,900
85%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+29.0%
2024$6,231+40.1%
2023$4,448-0.4%
2022$4,465-13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft874DeedBook 9521, Page 765Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft874DeedBook 9348, Page 951NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926