Skip to content

429 Fairmount Ave.(Unit C0508)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block16301
Lot14
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building ClassC0766
Description5S-B-66U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage766
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
38%
Improvement Value:$106,000
62%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,818-0.6%
2024$3,842+40.1%
2023$2,743-0.4%
2022$2,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft766DeedBook 9771, Page 215Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft766DeedBook 9427, Page 642Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft766DeedBook 9228, Page 414Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 7705, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1925