Skip to content

821 Bergen Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block13302
Lot23
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0773
Description5S-B-D-81U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage773
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$137,100
63%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,848-0.6%
2024$4,878+40.1%
2023$3,482-0.4%
2022$3,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft773DeedBook 9871, Page 826Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft773DeedBook 9757, Page 782Recorded7/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930