Skip to content

457 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block16301
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
94%
Improvement Value:$2,900
6%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,105-0.7%
2024$1,112+40.1%
2023$794-0.4%
2022$797+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 9772, Page 170Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8248, Page 202