Skip to content

455 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 9, 1993

Property Information

Block16301
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
45%
Improvement Value:$201,000
55%
Total Assessment$362,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088-0.6%
2024$8,139+40.1%
2023$5,810-0.4%
2022$5,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4584, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1915