Skip to content

6 Calhoun St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block16302
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
39%
Improvement Value:$259,700
61%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575-0.6%
2024$9,635+40.1%
2023$6,878-0.4%
2022$6,904+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 8464, Page 33

Property Sale

Sale
$307,200

From:

To:

DeedBook 8225, Page 1NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/31/2007

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

DeedBook 7242, Page 168Recorded3/11/2004

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4973, Page 20

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4951, Page 288

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3722, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1910