Skip to content

111 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block16302
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
36%
Improvement Value:$295,600
64%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314-0.6%
2024$10,379+40.1%
2023$7,409-0.4%
2022$7,437+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,376DeedBook 9481, Page 953Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$23,750
DeedBook 3138, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1910