Skip to content

168 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block16302
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,495
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
38%
Improvement Value:$305,700
62%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935-0.6%
2024$11,004+40.1%
2023$7,855-0.4%
2022$7,884+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

DeedBook 9214, Page 70Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8067, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1900