Skip to content

176 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block16302
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-28U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$980,000
37%
Improvement Value:$1,670,000
63%
Total Assessment$2,650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,175-0.6%
2024$59,546+40.1%
2023$42,506-0.4%
2022$42,665-16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 7140, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1929