Skip to content

175 Fairview Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 27, 1998

Property Information

Block16401
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,283
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
46%
Improvement Value:$201,000
54%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325-0.6%
2024$8,377+40.1%
2023$5,980-0.4%
2022$6,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5333, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1915