Skip to content

244 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Jan 19, 2001

Property Information

Block16401
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
49%
Improvement Value:$194,800
51%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492-0.6%
2024$8,545+40.1%
2023$6,100-0.4%
2022$6,123+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5751, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1905