Skip to content

138 Kensington Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 26, 2011

Property Information

Block16402
Lot58
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage951
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
23%
Improvement Value:$239,400
77%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909-0.6%
2024$6,952+40.1%
2023$4,963-0.4%
2022$4,981+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8781, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1890