Skip to content

311 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block16501
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,400
93%
Improvement Value:$38,300
7%
Total Assessment$585,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,079-0.6%
2024$13,161+40.1%
2023$9,395-0.3%
2022$9,419+73.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 9389, Page 509

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5228, Page 270