Skip to content

608 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$7,100,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block7904
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$431,300
98%
Improvement Value:$10,000
2%
Total Assessment$441,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854-0.6%
2024$9,916+40.1%
2023$7,078-0.4%
2022$7,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,100,000
DeedBook 9923, Page 421Recorded8/20/2025

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 9634, Page 647NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4872, Page 76