Skip to content

699 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block16501
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
22%
Improvement Value:$263,100
78%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,519-0.6%
2024$7,566+40.1%
2023$5,401-0.4%
2022$5,421+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4234, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1890