Skip to content

221-221.5 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block15001
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-NH

Assessment

Land Value:$118,800
38%
Improvement Value:$192,200
62%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,945-0.6%
2024$6,988+40.1%
2023$4,988-0.4%
2022$5,007+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 9241, Page 952