Skip to content

36 Duncan Ave.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 3, 1991

Property Information

Block16501
Lot38
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC0909
Description6S-B-D-38UH-E(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage909
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$153,300
72%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763-0.6%
2024$4,793+40.1%
2023$3,421-0.4%
2022$3,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 4394, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1925