Skip to content

2600 Kennedy Blvd.(Unit C0107)Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block16501
Lot42
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page165

Building Details

Building ClassC0870
Description10S-B-115U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$188,800
76%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556-0.6%
2024$5,591+40.1%
2023$3,991-0.4%
2022$4,006+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$262,500
Sq Ft870DeedBook 9959, Page 183Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 8139, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1922